Opis
Način čuvanja: Čuvati na suhom i tamnom mjestu na temperaturi do 25 °C.
Najbolje upotrijebiti do kraja; Otisnuto na proizvodu
Quality service ISO 9001, HACCP
Tvrtka s certificiranim sustavom upravljanja
Upozorenje:
Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Napomene:
Preporučene dnevne doze ne smiju se prekoračiti. Čuvati od dohvata male djece. Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne prehrane i zdravog načina
Latinski naziv: Teucrii chamaedrys herba L.
Drugi nazivi: gorski cmilj, iva trava
Dubčac je višegodišnja polugranasta biljka visine 10 do 30 cm. Stabljike su pretežno uzdignute i djelimično drvenaste. Listovi su bez peteljke, dlakavi samo sa naličja, zeleni i sivo bjeličaste boje. Cvjetovi se nalaze na vrhovima grančica.
Latice su svijetlo žute, gotovo bijele boje. Gornja usna je smanjena, a donja jako razvijena i petodijelna. Čašica je građena od 5 lančastih zubaca, gola je ili rijetko dlakava. Veoma je gorka i oporog ukusa sa prepoznatljivim aromatičnim mirisom. Dubčac ima vrlo jak miris. Zbog gorkih tvari dubčac je odavno poznat kao Ijekovita biljka.
Raste po suhim, toplim i krševitim mjestima, uglavnom na visinama oko 800 m i više,uglavnom na južnim obroncima.
Ljekoviti dio biljke
Za vrijeme cvatnje sakuplja se nadzemni dio biljke bez korijena. Prilikom branja, režu se lisnati cvetni vrhovi grančica koji se suše u hladu) na prozračnom mestu.
Ljekovito djelovanje
Dubčac antiseptično djeluje jer uništava mikrobe i bacile. Zbog tih svojstava odstranjuje trulež u crijevima i želucu. Upotrebljava se, nadalje, protiv svih groznica, a koristan je u liječenju šećeme bolesti, žuči odnosno gušterače.
Također se koristi u mnogim smjesama kod velikog broja mnogih drugih oboljenja probavnog trakta. Poznata je kao jako ljekovita biljka još iz davnina pa je u narodu ostala uzrečica: trava iva od mrtva pravi živa.